Here are all the candidates running in for 2016!


Major Party Candidates and Local Independent Filings


Please click a municipality to see who will be on specific ballots.


Race Vote For Democratic Republican Conservative Working Families Independence Women's Equality Reform Independent*
New York State
State Senator, District 52 1 Sharon Ball Frederick J. Akshar II Frederick J. Akshar II Sharon Ball Frederick J. Akshar II   Frederick J. Akshar II  
Member of Assembly, District 123 1 Donna A. Lupardo Dorollo Nixon, Jr. Dorollo Nixon, Jr. Donna A. Lupardo Dorollo Nixon, Jr.   Dorollo Nixon, Jr.  
Broome County
County Executive 1 Jason T. Garnar Debra A. Preston Debra A. Preston Jason T. Garnar Debra A. Preston Jason T. Garnar Debra A. Preston  
County Legislature, District 1 1 Stephen J. Flagg Stephen J. Flagg Stephen J. Flagg Stephen J. Flagg  
County Legislature, District 2 1 Scott D. Baker Aaron R. Price   Scott D. Baker   Scott D. Baker  
County Legislature, District 3 1   Kelly F. Wildoner Kelly F. Wildoner   Kelly F. Wildoner   Kelly F. Wildoner  
County Legislature, District 4 1 Daniel D. Reynolds Gregory D. Roberts Gregory D. Roberts          
County Legislature, District 5 1 Daniel J. Reynolds Daniel J. Reynolds Daniel J. Reynolds Daniel J. Reynolds  
County Legislature, District 6 1 Carol Howell Greg W. Baldwin Greg W. Baldwin Carol Howell Greg W. Baldwin Greg W. Baldwin  
County Legislature, District 7 1 Larry Coppola Matthew J. Pasquale Matthew J. Pasquale Larry Coppola Matthew J. Pasquale Matthew J. Pasquale  
County Legislature, District 8 1 Jason E. Shaw Jason E. Shaw Jason E. Shaw Jason E. Shaw  
County Legislature, District 9 1 Ronald J. Keibel Ronald J. Keibel Ronald J. Keibel Ronald J. Keibel  
County Legislature, District 10 1 Cindy L. O'Brien Cindy L. O'Brien Cindy L. O'Brien  
County Legislature, District 11 1 Marcia Grippen Ron Heebner Ron Heebner Marcia Grippen Ron Heebner Ron Heebner  
County Legislature, District 12 1 Ricardo Lombardini Michael P. Sopchak Michael P. Sopchak  
County Legislature, District 13 1 Bob Weslar Karl E. Bernhardsen Karl E. Bernhardsen Karl E. Bernhardsen Karl E. Bernhardsen  
County Legislature, District 14 1 Mary Kaminsky Debra L. Hogan Debra L. Hogan Mary Kaminsky Mary Kaminsky Debra L. Hogan  
County Legislature, District 15 1 Mark R. Whalen  
City of Binghamton
City Councilman - 07 Unexpired 1 Justin K. MacGregor Thomas Scanlon Thomas Scanlon Justin K. MacGregor     Thomas Scanlon  
Town of Barker
Barker, Supervisor 1 Lois Wiser Dilworth
Barker, Clerk 1 Julie L. Scott
Barker, Justice ** 1 Edward Beecher
Barker, Justice ** 1 Gary K. Blackman **
Barker, Councilman 2 Henry C Dedrick
Barker, Councilman 2 Tonya M. Ellerson
Barker, Highway Superintendent 1 David Mackey
Barker, Assessor 1 Ronald Flanders
Town of Binghamton
Binghamton, Councilman 1 Gail Kumpan Norman Cline
Binghamton, Councilman 1 Victoria L. Xlander
Town of Chenango
Chenango, Supervisor 1 Hal Snopek
Chenango, Clerk 1 Rhonda D. Milks
Chenango, Justice 1 Alan J. Bennett Wendy Hoffmaster Scott
Chenango, Councilman 2 Gene Hurlburt, Jr.
Chenango, Councilman 2 Terry Jon Kellogg
Chenango, Highway Superintendent 1 Michael Kwartler
Chenango, Highway Superintendent 1 Michael Kwartler
Town of Colesville
Colesville, Supervisor 1 Glenn S. Winsor
Colesville, Clerk 1 Tomi Stewart
Colesville, Councilman 2 Gary J. Cower
Colesville, Councilman 2 Douglas R. Rhodes
Colesville, Highway Superintendent 1 James P. Bulger Jr.
Colesville, Assessor 1 Eric Vonderhorst
Town of Conklin
Conklin, Supervisor 1 William C. Dumian Jr.
Conklin, Clerk 1 Sherrie L. Jacobs
Conklin, Justice 1 J. Marshall Ayres
Conklin, Councilman 2 Willis M. Platt Chuck Francisco Bill Farley
Conklin, Highway Superintendent 1 Brian Coddington
Town of Dickinson
Dickinson, Councilman 2 Danny F. Morabito Stephen M. Gardner
Town of Fenton
Fenton, Supervisor 1 David C. Hamlin
Fenton, Clerk 1 Melodie Bowersox
Fenton, Councilman 2 Gary J. Holcomb
Fenton, Councilman 2 Richard E. Pray
Fenton, Councilman Unexpired 1 Thomas E. Moss
Fenton, Highway Superintendent 1 Randy Neil Ritter
Town of Kirkwood
Kirkwood, Supervisor 1 Gordon Kniffen
Kirkwood, Justice 2 Jeffrey J. Hawkes Jeffrey J. Hawkes Jeffrey J. Hawkes
Kirkwood, Councilman 2 Robert F. Weingartner William J. Diffendorf Jr.
Kirkwood, Highway Superintendent 1 Ray Coolbaugh John A. Finch, Jr. John A. Finch, Jr.
Town of Lisle
Lisle, Supervisor 1 Edward V. Gehm
Lisle, Clerk 1 Brenda L. Tillotson
Lisle, Councilman 2 Kay Diekow
Lisle, Councilman 2 Steven R. Livingston
Lisle, Highway Superintendent 1 Mitchel H. Quail Sr.
Town of Maine
Maine, Justice 1 Donald R. Magill
Maine, Councilman 2 Ernest Palmer Robert Bullock Ernest Palmer Peggy Bowles
Maine, Councilman 2 Robert J. Bullock Ernest Palmer
Maine, Highway Superintendent 1 Joseph T. Dohnalek
Maine, Highway Superintendent 1 Charles Stanley Kaczynski
Town of Nanticoke
Nanticoke, Clerk 1 Jennifer Pesotine Judith A. Petrick
Nanticoke, Councilman 2 Daniel T. Baker
Nanticoke, Councilman 2 Kenneth V. Barlow, Jr.
Nanticoke, Highway Superintendent 1 Jacob H. Slack
Town of Sanford
Sanford, Supervisor 1 Dewey A. Decker
Sanford, Clerk 1 Alison Lang
Sanford, Justice 1 Deborah Proffitt-Ditewig
Sanford, Councilman 1 David Sexton
Sanford, Councilman 1 Kenneth B. Shields
Town of Triangle
Triangle, Supervisor 1 Charlie Manasse
Triangle, Councilman 2 Dan Driscoll
Triangle, Councilman 2 David Rapp
Town of Union
Union, Supervisor 1 Eileen J. Konecny Rose A. Sotak Rose A. Sotak Rose A. Sotak Rose A. Sotak
Union, Clerk 1 Gail L. Springer Gail L. Springer
Union, Justice 1 Veronica M. Gorman Veronica M. Gorman Veronica M. Gorman Veronica M. Gorman
Union, Councilman 2 Deanna Caiati Thomas R. Augostini Thomas Augostini Tom Augostini Thomas R. Augostini
Union, Councilman 2 Heather R. Staley Frank J. Bertoni Jr. Frank J. Bertoni Jr. Frank J. Bertoni Jr. Frank J. Bertoni Jr.
Town of Windsor
Windsor, Supervisor 1 Carolyn W. Price
Windsor, Clerk 1 Barbara Rajner Miller
Windsor, Councilman 2 Lesa J Hawk-Shuler
Windsor, Councilman 2 William J. McIntyre
Windsor, Highway Superintendent 2 Richard Kohlbach
Village of Port Dickinson
Village of Port Dickinson, Mayor 1 Kevin M. Burke
Village of Port Dickinson, Trustee 2 Charles Harding Robert Aagre
Village of Johnson City
Village of Johnson City, Trustee 2 Andrew Holbert Richard P. Balles Richard P. Balles Richard P. Balles
Village of Johnson City, Trustee 2 Christopher J. Waters Bruce C. King Bruce C. King Bruce C. King
Village of Johnson City, Trustee (Unexpired) 1 Robert H. Reynolds John Walker John Walker Robert H. Reynolds John Walker
Village of Endicott
Village of Endicott, Trustee 2 David Baker James E. Coletta James E. Coletta
Village of Endicott, Trustee 2 Cheryl Chapman
Village of Windsor
Village of Windsor, Mayor 1 Ronald Harting
Village of Windsor, Trustee 2 Robert J. Bennett James W. Miller
Village of Windsor, Trustee 2 Robert E. West Jr.





* Independent refers to Independent Filings - those submitted without major party endorsement.

** refers to a race in which a Primary Election will be held.
Back To Top